Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Samorządowe Przedszkole "Krasnala Hałabały" w Wielopolu Skrzyńskim

4-latki w Muzeum Tadeusza Kantora

W dniu 22 października 2021r. grupa 4-latków „Misie” wraz z nauczycielką Marzeną Drygaś-Kalisztan wybrała się na wycieczkę do pobliskiego Ośrodka Dokumentacji Historii Regionu – Muzeum Tadeusza Kantora, które znajduje się w budynku starej plebanii. Na miejscu przewodnik pokazał nam mały pokoik „w cieniu kościoła”, w którym to właśnie
w roku 1915 przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych twórców XX wieku – Tadeusz Kantor. Swoje pierwsze 6 lat życia Kantor spędził tu wraz z siostrą Zosią i matką Heleną
z Begerów. W muzeum dzieci mogły podziwiać pamiątki z dzieciństwa Kantora oraz pamiątki po jego bliskich, a także zdjęcia, rekwizyty z jego spektakli, korespondencje i notatki. Ponadto w muzeum można było zobaczyć dzienniki klasowe, świadectwa szkolne i ławki ze Szkoły Podstawowej z Pstrągówki, gdzie ojciec Kantora był kierownikiem i nauczycielem. Zobaczyliśmy również wyeksponowane rekwizyty z najbardziej znanych przedstawień artysty, m.in. łóżko i szafa ze sztuki „Wielopole, Wielopole” oraz wózek z „Niech sczezną artyści”. Przedszkolaki miały także okazję podziwiać piękne wielopolskie stroje ludowe sprzed wielu lat oraz poznać historię bębna Sobieskiego.

Serdecznie dziękujemy panu Łukaszowi za ogrom wiedzy, którą dostarczył przedszkolakom podczas zwiedzania Muzeum Tadeusza Kantora!

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny