Adaptacja w przedszkolu

Utworzono dnia 26.08.2020

ADAPTACJA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA

Wskazówki dla rodziców:

• Ciesz się z dzieckiem, że następnego dnia idzie do przedszkola.
  • Rano w domu nie wytwarzaj atmosfery nerwowości i pośpiechu.
  • W czasie drogi bądź pogodny, odprężony, spokojny, ciesz się, że Twój syn/córka idzie do przedszkola.
  • Nie obiecuj: jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz; kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezent, ale nie może to być forma przekupywania, lecz raczej nagrody. Z czasem ten bodziec stanie się zbędny.
  • Tłumacz dziecku, jeśli to konieczne, że idziesz do pracy, a ono w tym czasie spędzi czas z innymi dziećmi, których rodzice też pracują.
  • Pożegnanie w szatni powinno odbywać się z uśmiechem, bez łez i smutnych spojrzeń, bez zbędnego przedłużania samego momentu rozstania. Pożegnanie powinno być krótkie: uśmiech, buziak i pa-pa.
  • Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu, bo wówczas upewnisz je, że płaczem może wymusić wszystko.
  • Jeśli dziecko przy pożegnaniu z mamą płacze, postarajcie się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata lub inny członek rodziny (rozstanie z nimi jest często mniej bolesne).
  • Na początku jeśli masz taką możliwość skróć czas pobytu dziecka w przedszkolu, zabieraj go trochę wcześniej, np. po obiedzie i stopniowo wydłużaj pobyt dziecka, a po przyjściu po niego, witaj je z uśmiechem.
  • Zawsze kontroluj co mówisz w jego obecności o sytuacji dotyczącej pobytu w przedszkolu.
  • Nie mów dziecku, że przyjdziesz po niego wcześniej, kiedy jest to niemożliwe (w ten sposób stracisz zaufanie i zmniejszysz jego poczucie bezpieczeństwa).
  • Nigdy nie strasz dziecka przedszkolem! Przeciwnie staraj się podkreślać jego dobre strony.
  • Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres. Samo zacznie opowiadać w odpowiednim dla siebie momencie.
  • Nie martw się, że dziecko w pierwszych dniach w przedszkolu nie chce się bawić, jest bierne i tylko obserwuje to, co dookoła niego się dzieje. Stopniowo przyzwyczai się ono do nowej sytuacji, nowych kolegów i powoli zacznie włączać się do wspólnej zabawy.
  • Pozwól dziecku uczestniczyć w przygotowaniach do przedszkola (wspólne zakupy), daj możliwość przyzwyczajania się do tych rzeczy w domu, aby w przedszkolu to wszystko nie było takie nowe, a już znajome i zarazem łatwe do rozpoznania.

Adaptację utrudnia:

• Niepewność rodziców. Wyrzuty sumienia, niepokój, lęk, poczucie zagrożenia w związku z posłaniem dziecka do przedszkola.
  • Brak zaufania do placówki, podejrzliwość wobec personelu.
  • Straszenie dziecka przedszkolem i paniami.
  • Traktowanie dziecka przedmiotowo.
  • Brak jasnych reguł postępowania i konsekwencji w ich przestrzeganiu.
  • Nadopiekuńczość, wyręczanie dziecka w czynnościach związanych z samoobsługą.
  • Złe przyzwyczajenia dziecka, np. zasypianie rodzica z dzieckiem w jednym łóżku.
  • Pośpiech, zdenerwowanie, spóźnienie, brak czasu na rozmowę z dzieckiem po przedszkolu.

PAMIĘTAJ !

ŻEGNAJ I WITAJ SWOJE DZIECKO ZAWSZE Z UŚMIECHEM!

Licznik odwiedzin:

Wszystkich: 20882