Autorski program "Smacznie, zdrowo, kolorowo" w grupie WIEWIÓRKI

W roku szkolnym 2022/2023 grupa 5-latków Wiewiórki realizowała program o zdrowym odżywianiu ph. „Smacznie, zdrowo, kolorowo”, autorstwa p. Marzeny Drygaś-Kalisztan. Głównym celem programu było:

• wyrabianie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie,
  • promowanie zdrowego stylu życia,
  • zwiększenie świadomości dzieci i rodziców dotyczących wpływu żywienia na zdrowie człowieka

Od września 2022 r. do maja 2023 r. przedszkolaki zrealizowały wszystkie treści zawarte w programie według harmonogramu: uczestniczyły w wycieczce do pobliskiego warzywniaka, poznały owoce krajowe i egzotyczne, wykonały sałatkę owocową oraz szaszłyki owocowe, urządziły w sali kącik kucharski, zorganizowano Dzień Zdrowego Śniadania, podczas którego wykonały zdrowe kanapki z dodatkiem kolorowych warzyw, uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Urządzenia elektryczne w naszym domu”, odbyły pogadankę z p. intendentką, podczas której ułożyły jadłospis na jeden dzień żywieniowy. Uczyły się piosenek i wierszy o tematyce związanej z owocami i warzywami, rozwiązywały zagadki słuchowe, wzięły udział w quizie wiedzy o zdrowiu. Ponadto zorganizowano spotkanie z pielęgniarką nt. „Odżywianie dzieci w wieku przedszkolnym”. Dzieci założyły w sali zielony ogródek, samodzielnie zasadziły koper, pietruszkę, szczypior, a następnie po wyrośnięciu dzieci spożyły je podczas obiadu. Degustowały produkty mleczne: płatki z mlekiem, jogurty, budyń. Przedszkolaki odwiedziły także kuchnię przedszkolną oraz pobliską Gospodę Wielopolską.

W ramach programu „Smacznie, zdrowo, kolorowo” działania skierowane były także do rodziców. Stworzona została gazetka w kąciku dla rodziców nt. prawidłowego żywienia dzieci w wieku przedszkolnym, odbyły się prelekcje dla rodziców o zdrowym żywieniu oraz zamieszczono artykuły o tej tematyce na stronie internetowej przedszkola.