Święta nietypowe - dni kolorowe w grupie MISIE

W roku szkolnym 2021/2022 grupa 4-latków Misie obchodziła święta nietypowe w przedszkolu ph. „Święta nietypowe - dni kolorowe”. Głównym celem organizowanych dni było poznawanie różnorodności świąt w kalendarzu i przybliżenie dzieciom wiadomości na temat wybranych nietypowych świąt, a także pobudzenie wszechstronnego rozwoju dzieci, stwarzanie sytuacji do twórczego i kreatywnego działania, integrowanie grupy poprzez wspólną naukę, pracę i zabawę.

Raz w miesiącu organizowane były dla dzieci zajęcia tematyczne związane z obchodami jakiegoś nietypowego święta. W wyznaczonym dniu dzieci miały na sobie garderobę w kolorze kojarzącym się z danym świętem. Obchody polegały na udziale w zajęciach ruchowych, matematycznych, muzycznych i plastycznych związanych z danym świętem. Podsumowaniem każdych zajęć była praca plastyczna wykonana wybraną techniką z zachowaniem tematyki obchodzonego święta oraz odpowiedniej kolorystyki.

Organizowane dni miały na celu utrwalenie kolorów oraz wspieranie wszechstronnego rozwoju przedszkolaków i pobudzanie ich do aktywności twórczej i w związku z tym zorganizowano następujące „Święta nietypowe – dni kolorowe”:

• 30 września 2021 r. - Dzień Uśmiechu – kolor żółty
  • 11 października 2021 r. - Dzień Drzewa – kolor zielony
  • 9 listopada 2021 r. - Dzień Jeża – kolor brązowy
  • 3 grudnia 2021 r. - Dzień Górnika – kolor czarny
  • 11 stycznia 2022 r. - Dzień Lizaka – kolor różowy
  • 11 lutego 2022 r, - Dzień Listonosza – kolor granatowy
  • 22 marca 2022 r. - Dzień Pomidora – kolor czerwony
  • 5 kwietnia 2022 r. - Dzień Marchewki – kolor pomarańczowy
  • 31 maja 2022 r. - Dzień Mleka – kolor biały
  • 8 czerwca 2022 r. - Dzień Oceanów – kolor niebieski

Udział w obchodach „Świąt nietypowych – dni kolorowych” okazał się wspaniałym pomysłem poznania przez wszystkie dzieci kolorów, dał także możliwość spontanicznej zabawy z rówieśnikami, rozwinął umiejętność współdziałania, podporządkowania się i obcowania z innymi. Otaczające dzieci kolory rozwijały myślenie, inteligencję oraz wyobraźnię.